Ako pomáhame?

Mnohí sa pýtajú, ako konkrétne vieme pomôcť. Spektrum našej pomoci je veľmi široké a očakávania tých, ktorí sa ocitli v slepej uličke rodinných problémov, sú veľmi špecifické. Našu misiu „chrániť dobré rodinné vzťahy deťom z rozdelených rodín“ sme skoncentrovali do dvoch strategických oblastí:

 

  • rodinný koučing
  • občianska advokácia

 

Čo to znamená? Ako sa líšime od sociálok a tzv. akreditovaných subjektov, ktorých mnohí poznajú zo situácií, keď sa ocitnú s deťmi v súdnej sieni?

Rozdiely sú zásadné! Predovšetkým, nikoho nevychovávame. Klientov vnímame ako rovnocenných ľudí, ktorí sa síce dostali do neraz roky sa vlečúcich rodinných problémov, potrebujú však získať nadhľad, rozjasniť zrak, zoslabnutý hnevom, či bolesťou, a energiu  na vykľučkovanie z bludiska. Nie vychovávať.

Klienta prevedieme celým tým stresoviskom tak, aby znovu našiel pokoj a emočnú rovnováhu. 

Nerobíme zázraky, ale máme výsledky. Tam, kde sa vytvorí dôvera, založená na úprimnosti a otvorenosti a na akceptácii našich rád a postupov. Otvorene priznávame, že sú aj stavy, kedy ani naše schopnosti a zručnosti nestačia. Najmä vtedy, ak príde človek a očakáva, že sa postavíme vedľa neho, začneme s ním bojovať proti celému svetu a snaží sa nám určovať čo a ako máme robiť…

 

Kedy vieme pomôcť?

  • ak sa v rodine konflikt zacyklil do beznádeje, keď si už neviete pomôcť a nevidíte nijaké východisko,
  • ak treba prejsť cestu k sebapoznaniu (sebauvedomeniu) a nájsť novú životnú perspektívu,
  • ak sa problémy v rodine a vo vzťahoch opakujú a ak sa potrebujete vyrovnať s minulými traumami,
  • ak žijete v tzv. zošívanej rodine (v novej rodine po rozvode) a potrebujete sa vyrovnať s novými vzťahmi v rámci pôvodnej a novej rodiny,
  • ak sa neviete rozhodnúť, či je pre vaše dieťa striedavka vhodná a nedokážete si predstaviť, ako funguje,
  • ak potrebujete podporu pri odovzdávaní a preberaní dieťaťa druhým rodičom,
  • ak potrebujete rozpoznať, čo môžete očakávať od úradov a súdov a chcete pomôcť v komunikácii s úradmi,
  • ak potrebujete analýzy a rešerše judikátov,
  • ak si myslíte, že vaše dieťa potrebuje posilniť ochranu v súdnom konaní,
  • ak potrebujete audit znaleckého posudku,
  • v niektorých ďalších prípadoch, ktoré sa týkajú ochrany dobrých rodinných vzťahov detí z rozdelených rodín.

 

Formy pomoci

 

Koučing

Bežnému človeku nie je celkom jasné, čo konkrétne si má pod pojmom „koučing“ predstaviť. Je to dnes pomerne rozšírená, vyhľadávaná a vysoko cenená forma pomoci. Dobrý kouč formou dialógu vyvedie svojho klienta z problémov, ktoré ho dostali do stavu smútku a beznádeje. Spolu s ním hľadá – a nachádza – východisko. Podobne akoby človek narazil na nejakú stenu a nevie, čo ďalej. Kouč ho pozdvihne, aby videl perspektívu za stenou. Potom je na klientovi samotnom, akú cestu si ďalej zvolí. Podstatou pomoci je odokrytie možností, získanie energie a novej životnej perspektívy. 

Koučing je akreditovaná práca medzinárodne renomovanými organizáciami. Veľmi žiadaná. Máme koučov s najvyššou medzinárodnou akreditáciou a s dlhoročnými skúsenosťami.

Rozlišujeme tieto formy koučingu:

  • rodinný koučing, 
  • koučing konfliktu,
  • gestalt koučing – metóda osobného rastu prostredníctvom sebapoznania (sebauvedomenia).
    Vychádza z holistického (celostného) pohľadu na človeka a na jeho vzťah k prostrediu.

 

Rodinné poradenstvo

Ak sa človek ocitne v problémoch, zvyčajne ťažko nájde riešenie sám, pretože mu chýba odstup a nadhľad. Je správne obrátiť sa na niekoho, kto má skúsenosti a vie kvalifikovane poradiť. Disponujeme odborníkmi, ktorí sú kompetentní pomôcť zistiť príčinu opakovania sa problému v rodine alebo vo vzťahoch, partnerských nezhôd a iných zdanlivo „osudových“ ťažkostí (metóda práce s rodinnými systémami) a/alebo pomôcť pri prekonávaní úzkostí a dosiahnuť úľavu od zdrvujúcej bolesti, či smútku (Traumatic Incident Reduction – redukcia traumatickej udalosti).

Máme tiež odborníkov na striedavú starostlivosť, tzv. peer konzultantov, ktorí si prešli procesom rozhodovania sa o tejto forme porozvodovej starostlivosti o deti a vedia poradiť, kedy je striedavka vhodná a ako sa v nej dá žiť. 

Súčasťou odborného tímu je expertka na zošívané rodiny, človek, ktorý vám veľmi dobre poradí, ako sa vysporiadať s rozličnými nepredvídateľnými problémami vo vzťahoch medzi členmi pôvodnej a novej rodiny. 

 

Iné odborné poradenstvo

Vieme poskytnúť pomoc a podporu pri odovzdávaní a preberaní dieťaťa druhým rodičom tak, aby ste pre vaše dieťa dosiahli čo najpriaznivejšiu atmosféru pri týchto neraz napätých chvíľach.

Pre páry, ktoré majú snahu prekonať napätie vo vzájomnom vzťahu ponúkame metódu tzv. Sokratovho dialógu, čo je spôsob ako sa naučiť empaticky komunikovať a predísť eskalácii od neporozumenia ku konfliktu.

 

Audit znaleckých posudkov

Ako jediná organizácia vieme poskytnúť audit znaleckých posudkov. Jeho cieľom je vyhodnotiť, či znalecký posudok spĺňa kritériá vedeckých poznatkov tak, ako to vyžaduje zákon. Audit potom slúži na dokazovanie v súdnom konaní, a v niektorých prípadoch ako podklad k podnetu voči znalcovi pre správny delikt alebo pre prečin nepravdivého znaleckého posudku. Audit sa vykonáva v súčinnosti s kvalifikovaným sociálnym vedcom z odboru metodológie sociálnych vied. Obsahom auditu je aj metodika ako s ním naložiť tak, aby bol akceptovateľný v súdnom konaní. (Máme skúsenosť už z 200 auditov.)

 

Mediácia

Mediácia je forma riešenia sporov, spočívajúca v činnosti, ktorou osoby zúčastnené na tejto činnosti riešia prostredníctvom mediátora spor, ktorý vznikol pri rozchode, či rozvode. Výhodou je zostavenie mediačnej dohody vo forme rodinného plánu, ktorý je relevantným podkladom pre súdne rozhodnutie. Mediácia umožní predísť finančne i psychicky náročným súdnym konaniam. Mediačné služby poskytujú naši certifikovaní mediátori v rámci výkonu svojho povolania mediátora.

 

Občianska advokácia

Pomáhame v komunikácii s orgánmi verejnej správy – so sociálkami, súdmi, úradmi, školami a s inými inštitúciami, na ktoré ste odkázaní, keď riešite svoje rodinné veci. Máme tím právnikov a skúsených odborníkov, ktorí vám uľahčia situáciu. Vždy je dobré mať skúseného človeka za chrbtom a vedieť na čo mám nárok, čo musia úrady urobiť a nenechať sa zmiasť.

Významnou aktivitou je pre nás tzv. „advokát“ detí. Podľa zákona ide o osobitný subjekt v súdnom konaní, ktorý má rovnaké práva ako účastník konania (môže podávať návrhy, získavať dôkazy a pod.). Pôsobíme výhradne na strane detí. Podmienkou však je, aby súd osobitný subjekt do konania pribral. Môže tak urobiť z vlastnej iniciatívy, a/alebo na návrh niektorého z účastníkov konania (otec, matka, sociálka) alebo na návrh Rady pre práva dieťaťa.

Máme praktické skúsenosti z 15 okresných súdov, na ktorých sme pôsobili v postavení osobitného subjektu. 

V rámci pomoci máme tím právnikov, ktorí na objednávku urobia rôzne analýzy a rešerše judikatúry, ktoré následne slúžia advokátom alebo  jednotlivcom pri obhajovaní práv dieťaťa alebo rodiča. Pracujeme s judikatúrou ESĽP, Ústavného súdu SR a Najvyššieho súdu SR. Obsahom rešerší je právna veta a zdroj, kde získať celý judikát.

Analýzy a rešerše nie sú právnou službou podľa zákona o advokácii.

 

Je pomoc bezplatná?

Sme nezisková organizácia, čo v praxi znamená, že nevytvárame nijaký zisk, ktorý by sa prerozdeľoval medzi členov. Nedisponujeme ani so štátnymi dotáciami, ktoré by nám umožňovali fungovať. Asignácia daní má svoje limity a prístup ku grantovým schémam je ako na hojdačke, raz to vyjde, viackrát to nevyjde. 

Každý však pochopí, že ak chceme zúročiť odbornosť a dlhoročné skúsenosti, nemôžeme pokračovať iba v dobrovoľníckej práci. Preto sme prešli k plateným službám, ktoré sú cenovo nastavené čo najpriateľskejšie k tým, ktorí pomoc potrebujú. Aby sme mohli pracovať pre vás. Bez zisku, len za to, že sa spoločne rozdelíme o náklady. 

Za poradenskú činnosť účtujeme paušálne 40.- EUR za hodinu, pričom úvodná konzultácia v rozsahu 30 minút je úplne zdarma. Špecifické odborné činnosti (koučing, mediácia, audit posudkov a i.) sa riadia podľa osobitných cien tých, ktorí služby poskytujú. Vždy je to dohodou.

(Základný princíp je, že vždy sa vopred dozviete o cene a o obsahu pomoci. Vždy sa môžete rozhodnúť, či vám podmienky vyhovujú. Nikdy sa k ničomu nezaväzujete „naslepo“. Vždy iba vedome.) 

 

Ako získať pomoc?

  1. Napíšte na info@pravadeti.sk e-mail s textom „žiadam o pomoc v rodinných veciach“. Nič viac. Poverený pracovník vám pošle formuláre, na základe ktorých môžeme začať hovoriť o forme pomoci. Stále nič neplatíte, k ničomu sa nezaväzujete. Ide o získanie informácií. Vzájomné.
  2. Dostanete dva formuláre – prvý obsahuje škálu našej pomoci a informácie o podmienkach. Druhý je súhlas so spracovaním osobných údajov. Je to dôležité pre dodržanie zákonných podmienok. Formuláre si vytlačíte a vyplníte. Podpíšete.
  3. Vyplnené apodpísané formuláre pošlete späť na adresu info@pravadeti.sk
  4. Poverený pracovník vás bude telefonicky kontaktovať a poskytne bezplatnú konzultáciu. V rámci nej sa dohodnete na tom, či sme schopní pomôcť, akou formou a za akých podmienok.
  5. Ak dôjde k dohode, dostanete zmluvu. Obsahuje konkrétne formy pomoci, jej rozsah a dohodnutú cenu. Podpísanú zmluvu pošlete elektronicky na adresu info@pravadeti.sk (kvôli urýchleniu pomoci) a zároveň aj poštou na adresu: Rada pre práva dieťaťa, Račianska 153, 831 53 Bratislava (kvôli originálu podpisu zmluvy).
  6. Obratom dostanete zálohovú faktúru, ktorú treba uhradiť, aby sme mohli poveriť konkrétneho odborníka prácou na vašom probléme. (Po skončení pomoci sa robí zúčtovanie, v prípade, že rozsah práce bude nižší ako bola zálohová platba, rozdiel sa vracia. A naopak.)
  7. Po skončení pomoci sa vykoná záverečné vyhodnotenie. To znamená, že vyplníte dotazník spokojnosti a urobí sa prípadné doúčtovanie.

 

Dôležité upozornenie: Pripravujeme video vizitky, na ktorých jednotliví odborníci predstavia svoju prácu, aby ste získali presnú predstavu, čo môžete očakávať.